Léčebné postupy

Horečka

Normální, fyziologická teplota je 36,5 -37.0 st. C. Pokud je teplota 37-38 st. C hovoříme o zvýšené teplotě. Teplota nad 38 st. C je horečka. U malých dětí měříme teplotu v konečníku a odečítáme 0,5 st. U starších dětí je lépe měřit teplotu v podpaží. Jiné druhy měření/v uchu, na kůži, pod jazykem,../ nemusí být zcela přesné. Zvýšená teplota nebo horečka jsou známkou nastupující nebo probíhající infekce, méně často přehřátí dítěte/úpal, úžeh/. Teplotu do 38st. C srážet nemusíme, protože má uzdravující efekt. Teplota nad 38 st. C již může mít nežádoucí účinky-únavu, malátnost, případně až febrilní křeče a proto ji srážíme antipyretiky.

Principy podávání antipyretik: střídáme Paracetamol a Ibuprofen po 3 hodinách/ Paracetamol-za 3 hod Ibuprofen-za 3 hod Paracetamol-za 3 hod Ibuprofen-za 3 hod Paracetamol-za 3 hod Ibuprofen/. 

Paracetamol-Paralen, Panadol čípky, sirupy, tablety-doporučená denní dávka je 10-15 mg/kg a dávku po 6-8 hodinách. Dá se podávat již od narození. Paralen 100 mg-od 7 kg, Panadol baby 125 mg od 9 kg, Panadol junior 250 mg od 15 kg, Paralen 500 mg od 33 kg,/ hmotnost 51-70 kg podat 1,5 tablety v jedné dávce, 71-100 kg 2 tablety v jedné dávce/. 

Ibuprofen-Nurofen, Ibalgin Brufen, Ibuberl/ čípky,sirupy, tablety/. Jednotlivá dávka je 5-10 mg/kg po 6-8 hod. Nepodáváme dětem do 3. měsíců nebo s hmotností do 6 kg.

Kyselina acetylosalicylová-Acylpyrin, Superpyrin, Anopyrin, Upsarin-pouze pro adolescenty nad 15 let. U mladších dětí hrozí selhání organismu-jsou zakázané.

Zábaly-pokud teplota neklesá a dítě má teplé ruce a nohy, tak můžeme podat zábal, koupel, sprchu. Osušku namočíme ve vlažné vodě/asi 25 st. C/ a dítě zabalíme v oblasti hrudníku, břicha, třísel na 10-20 minut. Ničím nepřikrýváme. Pak zábal rozbalíme, dítě osušíme, necháme chvíli rozbalené ,přeměříme teplotu, měla by klesnout. Pokud trvá, tak můžeme opakovat-celkem 3 zábaly během 2 hodin. Podobně můžete podat vlažnou sprchu. Zákaz snižování pomocí vody-dítě má mramorovanou kůži, chladné ruce a nohy, má zimnici nebo puchýřnatou vyrážku na trupu. Pokud má zimnici, tak dítě přikryjeme, aby se zahřálo.

Hydratace při horečce-voda, čaj, slabé šťávy o pokojové teplotě nebo lehce vychlazené. Podáváme v menších porcích a častěji jako prevence zvracení. Dítě musí alespoň močit 2-3x za 24 hodin. Podáváme běžnou stravu Odhadovaná potřeba všech tekutin dle věku dítěte při normální teplotě-dítě do 1 roku 120-130 ml/kg/den, dítě 1-7 let 80-120 ml/kg/den, dítě 7-12 let 60-80 ml/kg/den, dítě 12-16 let 40-60ml/kg/den. Při horečce zvýšit o 12% na každý stupeň C nad 37 st. C.



 Kašel 

Kašel je obranný reflex při podráždění dýchacích cest-infektem nebo cizím tělesem. Při infektu bývá kašel zpočátku suchý/ podáváme antitusica/, za několik dní se obvykle mění na vlhký/ podáváme mukolytika/. Doporučujeme zvýšený příjem tekutin, antypyretika při teplotě, zvlhčený vzduch, zábaly, míčkování, zvýšenou polohu. Vhodné je použití nosních kapek/mořská voda/ a poté podání tzv. nosních dekongescií /Nasivin, Olyth, Vibrocil, Otrivin,.../. Někdy je vhodné použít i celkově antihistaminika /Fenisitl kapky, Zyrtec,./. Od  1 roku můžeme použít Sinupret .Pokud kombinujeme oba léky, tak mukolytika do 17. hodiny, antitusica na noc. 

Antitusica- Tussin, Stoptussin, Sinecod, Levopront/od 2. roku/, Stopkašel..

Mukolytica-Mukosolvan, Ambrobene, Ambroxol, ACC, Erdomed,...

Fytofarmaka-výtažky z bylin, působí na oba typy kašle. Hedelix, Prospan/výtažek z břečťanu/, Mucoplant/jitrocelový sirup/, Bronchipret/břečťan+tymián/-od 1 roku, Kaloba/výtažek z kořene Pelargonium sidoides/.

Orální probiotika:-Bactoral.

Homeopatika-Drosetux, Stodal

Laryngitis/ zánět hrtanu/

Štěkavý kašel, nádechová dušnost. Obvykle začíná večer nebo v noci. První pomoc-studený vzduch/otevřit okno, chladničku,../, zajistit vlhké prostředí, podat kortikoidy/Rectodelt čípek,  Prednison tbl./, případně antihistaminika/Fenistil, Zyrtec,../. Při nelepšícím se stavu je nutná inhalace Adrenalinu na dětském oddělení.


Průjmová onemocnění

Akutní průjmové onemocnění-je stav opakovaných řídkých stolic, někdy  s příměsí hlenu nebo čerstvé krve, někdy v kombinaci s horečkou a zvracením. Čím je dítě menší, tím dříve může dojít  k dehydrataci. Původci jsou nejčastěji viry/rotaviny, adenoviry, noroviry/, méně často bakterie/Salmonela, Campylobacter/.

Léčba-zvýšená hygiena, rehydratace-voda, čaj , Enhydrol, ORS-chlazený na 4-8 st. C po lžičkách, pomalu 5-10 ml roztoku po 5-10 minutách. Množství tekutin viz horečka-navýšit cca o 10ml/kg/stolici.  Strava dietní-první den rehydratace+jablečnou přesnídávku, od druhého dne starší bílé pečivo, banán, vařenou mrkev, brambor.

Léky-probiotika/Biopron, Laktobacílky, Enterol, Hylak/ k obnovení střevní mikroflóry, absorbencia/Smecta, živočišné uhlí/ vážou na sebe antigeny. Léky na zahuštění stolice-Tasectan, Hidrasec. Enterosgel.

Známky dehydratace-dítě nemočí déle než 8-12 hodin, má vpadlé oči, suchou kůži, stojící kožní řasu na břiše, halonované oči, chybí slzy.


Toxikologie

V případě požití léků, chemikálii, hub rostlin.
Tel. 224 91 92 93 nebo 22409154 02. 
Je nutné si připravit-přesné informace o nehodě, jméno, rodné číslo, zdravotní pojišťovnu, hmotnost pacienta


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky